28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами

Всесвітній день боротьби з гепатитами у 2019 році проходитиме під гаслом «Вкладайте ресурси в елімінацію гепатиту»

Що потрібно знати про вірусні гепатити?

Вірусні гепатити становлять серйозну проблему для системи охорони здоров’я через їх широку поширеність (особливо серед окремих груп населення), особливості шляхів передачі (контагіозність вірусних гепатитів В та С більша, ніж ВІЛ), складність діагностування (поширеність безсимптомного перебігу хвороби, обмежений доступ до тестування), негативні наслідки розвитку хвороби (цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома) та низький рівень усвідомлення населення щодо наслідків захворювання.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я вірусним гепатитом B або C інфіковані 325 млн осіб у всьому світі і щорічно від нього вмирає 1,4 млн чоловік. За рівнем смертності дана інфекційна хвороба стоїть на другому місці після туберкульозу, а число людей, інфікованих гепатитом, в 9 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих.

Україна належить до країн із середньою поширеністю гепатитів. Однак, за результатами моніторингу груп ризику інфікування вірусом гепатиту С, захворюваність серед них значно перевищує середньосвітові показники та сягає 40-60% контингенту. Щорічно в країні реєструється 11-14 тисяч нових випадків вірусних гепатитів.

Вірусний гепатит – це запалення печінки викликане вірусами. На даний час відома велика кількість вірусів, здатних викликати гепатити, а саме: віруси гепатиту A, B, C, D, E, F, G та віруси гепатитів TTV і SEN. Найбільш розповсюдженими в Україні є віруси гепатитів А, В та С.

Причиною гепатиту А та Е зазвичай є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води. Гепатит В, С і D розвивається в результаті парентерального контакту з інфікованими рідинами організму. У число найпоширеніших способів передачі цих вірусів входять переливання зараженої крові або продуктів крові, інвазивні медичні або косметологічні процедури з використанням забрудненого обладнання, передача інфекції від матері дитині під час пологів та незахищені статеві контакти.

Гепатит А передається, головним чином, фекально-оральним шляхом. Це відбувається при споживанні людиною харчових продуктів або води, забруднених фекаліями інфікованої людини. Спалахи хвороби відбуваються нечасто і зазвичай пов’язані з забрудненням води стічними водами або з неналежною її обробкою. У сім’ях зараження може відбуватися через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для інших членів сім’ї.

Симптоми гепатиту А можуть бути як легкими, так і важкими та включати підвищену температуру, нездужання, втрату апетиту, діарею, блювоту, неприємні відчуття в животі, потемніння сечі і жовтяницю (пожовтіння шкіри та очних білків). Найбільш ефективними способами профілактики гепатиту А є дотримання особистої гігієни, такої, як регулярне миття рук та вживання безпечної питної води.

Вірус гепатиту В передається в результаті контакту з кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини. Зараження може статися під час медичних, хірургічних, стоматологічних або косметологічних процедур, при нанесенні татуювань чи використанні лез для гоління або подібних предметів, заражених інфікованою кров’ю. Передача вірусу може також відбуватися в результаті повторного використання шприців та голок серед користувачів ін’єкційних наркотиків.

Більшість людей не відчувають ніяких змін під час гострої стадії інфекції. Однак у деяких захворівших хвороба протікає гостро з симптомами, що тривають кілька тижнів та включають жовтизну шкіри і очей, чорну сечу, надмірну втому, нудоту, блювоту та біль у животі. У невеликої підгрупи людей з гострим гепатитом може розвинутися гостра печінкова недостатність, здатна привести до смерті. В деяких випадках вірус гепатиту В викликає хронічну інфекцію, яка згодом може розвинутися в цироз або рак печінки. Головним засобом профілактики гепатиту В є вакцинація.

Вірус гепатиту C передається через кров та викликає як гостру, так і хронічну інфекцію. Найчастіше інфікування відбувається в результаті вживання ін’єкційних наркотиків при спільному використанні пристроїв для ін’єкцій, в медичних установах або косметологічних салонах через недостатню стерилізацію маніпуляційного обладнання, при переливанні неперевіреної крові та незахищених полових контактах.

Інкубаційний період гепатиту С становить від 2 тижнів до 6 місяців. З початку інфікування приблизно 80% людей не мають ніяких симптомів. У деяких захворівших може спостерігатися висока температура, втома, зниження апетиту, нудота, блювота, болі в області живота, потемніння сечі, кал сірого кольору, болі в суглобах та жовтяниця.

Вакцини проти гепатиту С не існує. Профілактика інфекції полягає у  дотриманні правил особистої гігієни, користуванні тільки власними зубними щітками, манікюрними ножицями, бритвами тощо. При зверненні до салонів краси, тату-салонів, необхідно слідкувати, щоб майстер виконував всі маніпуляції у одноразових рукавичках та одноразовими інструментами або мати власний набір для даних процедур. Потрібно уникати випадкових статевих зв’язків та не приймати наркотики.

Гепатит Е – це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту Е, який являє собою невеликий вірус з позитивно-полярним геномом рибонуклеїнової кислоти (РНК). Вірус гепатиту Е передається головним чином фекально-оральним шляхом в результаті контамінації питної води фекаліями хворого. Зазвичай інфекція самовиліковується і проходить через 2-6 тижнів після зараження. Іноді розвивається важке захворювання, відоме як швидкоплинний гепатит (гостра печінкова недостатність), внаслідок якого може наступити смерть. Також інфікуватися можна при споживанні м’яса або м’ясних продуктів, отриманих від інфікованих тварин, які не пройшли достатньої термічної обробки. Профілактика гепатиту Е полягає в дотриманні правил особистої гігієни, митті рук, особливо перед приготуванням їжі, утриманні від вживання води або льоду невідомої чистоти, достатній термічній обробці м’ясних та молочних продуктів перед їх вживанням.

Гепатити можуть бути як гострими, так і хронічними. Гостра форма гепатиту діагностується дуже рідко і частіше випадково. Перехід гострого гепатиту в хронічний відбувається поступово і не залежить від ступеня проявів гострої фази. Протягом декількох років наростає пошкодження клітин печінки, розвивається фіброз.

Внаслідок безсимптомної течії гепатитів, інфіковані люди вчасно не звертаються за медичною допомогою і можуть заражати оточуючих. У 80% випадків гострий гепатит С переходить в хронічну стадію. У третини хворих вона закінчується через 15-25 років цирозом або первинним раком печінки, які призводять до інвалідності, скорочення тривалості та якості життя працездатного населення та передчасної смертності. Зокрема, за оцінками, близько 57% випадків цирозу печінки та 78% випадків первинного раку печінки зумовлені впливом вірусу гепатиту В та С.

Незважаючи на широке поширення вірусних гепатитів, доступ до їх діагностики та лікування залишається незадовільним – лише 9% осіб з хронічним вірусним гепатитом В та 20% осіб з хронічним вірусним гепатитом С у світі знають про свій діагноз, з них – лише 8% осіб з хронічним вірусним гепатитом В та 7,4% осіб з хронічним вірусним гепатитом С відповідно отримують доступ до лікування, попри те, що на сьогоднішній день у світі існують ефективні препарати прямої противірусної дії для лікування гепатитів.

Для успішного лікування гепатитів, найголовніше своєчасне виявлення захворювання, саме тому, всім людям, які входять до групи ризику заразитися, необхідно рекомендувати пройти скринінгове тестування на гепатити.

У число таких людей входять:

  • особи, які перенесли медичні процедури (такі, як переливання інфікованої крові або продуктів крові, діаліз нирок, процедури з повторним використанням шприців, катетерів, голок та іншого медичного обладнання) в медичних установах, де застосування методик не відповідає стандартам інфекційного контролю;
  • споживачі ін’єкційних наркотиків;
  • люди, які перенесли косметичні процедури (такі, як татуювання або пірсинг);
  • особи, які мають статеві контакти з багатьма статевими партнерами або з одним інфікованим партнером;
  • медперсонал, який проводить виконання медичних маніпуляцій з інфікованою кров’ю.

Також заразитися гепатитом В і С можна в салонах краси, при недотриманні майстрами санітарних норм, використанні нестерилізованих голок, ножиців, бритв, тощо.

Як захистити себе та своїх близьких від вірусних гепатитів? 

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *