Деякі запитання та відповіді про глаукому

Що таке глаукома? 

Це група захворювань, які характеризуються прогресуючим перебігом і призводять до руйнування зорового нерва, що найчастіше пов’язано з підвищенням внутрішньоочного тиску (ВОТ) та при відсутності лікування приводить до невиліковної сліпоти.

 

У кого може виникнути глаукома? 

У будь-якої людини. Але існують фактори ризику виникнення захворювання, серед яких найбільш актуальними є: спадковість та сімейний анамнез, вік (старше 40 років), наявність супутньої судинної патології (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, схильність до вазоспазмів, мігрені), куріння, зловживання алкоголем, хронічний стрес, особливості будови ока, короткозорість та інші.

Як проявляється глаукома? 

Як правило, відкритокутова глаукома на перших стадіях має безсимптомний перебіг. Нема болю, гострота зору може залишатись тривалий час високою. Якщо не призначити своєчасне лікування, в подальшому з’являються проблеми з полем зору, що призводить до його звуження. Зір знижується і з часом наступає сліпота.

Які симптоми можуть свідчити про розвиток глаукоми?

Поява райдужних кіл при погляді на джерело світла; утруднення роботи на близькій відстані (наприклад, читання); надмірне зволоження ока; важкість або біль в оці та відповідній половині голови; почервоніння раніше спокійного ока зі збільшенням його щільності; раптове погіршення гостроти зору.

Чи може бути глаукома без високого тиску? 

Так. Існує так звана нормотензивна глаукома. Вона зустрічається дещо рідше, як правило, пов’язана з загальною судинною патологією.

Чи можна осліпнути через глаукому?

Так можна. Але навіть якщо людина стала жертвою цієї підступної хвороби, є хороші шанси зберегти зір, за умови правильного лікування. Лікування істотно сповільнює ушкодження зорового нерва через високий тиск в оці. Якщо приймати прописані лікарем препарати регулярно, то, швидше за все, хворий збереже зір до глибокої старості.

Що не варто робити при глаукомі?

Не варто вживати алкоголь та палити, тривалий час перебувати в темному приміщенні. Усі телевізійні передачі потрібно передивлятися в добре освітленій кімнаті. Не варто приймати ванни, та використовувати процедури, які супроводжуються перепадами температури, займатись фізичною працею в положенні, коли голова розташована нижче пояса та приймати лікарські засоби, які мають компоненти, що розширюють зіницю.

            Якщо батьки хворі на глаукому, то чи буде глаукома у їхніх дітей?Це не обов’язково, але обтяжена спадковість підвищує ризик захворіти.           

Чи існують ефективні засоби для лікування глаукоми?На ранній стадії глаукому можна ефективно контролювати за допомогою очних крапель, що знижують внутрішньоочний тиск. Лікарські препарати проти глаукоми працюють по-різному: деякі медикаменти зменшують вироблення рідини в оці, а інші покращують її відтік. Якщо хвороба не відповідає на медикаментозне лікування, то лікар може порекомендувати хірургічне лікування. З хірургічних методів лікування глаукоми сьогодні застосовують лазерну трабекулопластику, при якій за допомогою лазерного променя впливають на зону відтоку (дренажну зону) очей. Також застосовується метод трабекулектомії, при якому лікар хірургічно створює шлях відтоку рідини з ока.

Чим можна допомогти літній людині, яка страждає на глаукому? Залишитися наодинці з цим діагнозом страшно, особливо літній людині, яка і так не може розраховувати на міцне здоров’я. Якщо літні батьки, родичі, знайомі хворіють на глаукому, то потрібно зробити для них головне:
–         стежити за регулярним, правильним прийомом прописаних лікарем медикаментів, забезпечити їх постійну наявність в аптечці. Нерегулярний прийом препаратів від глаукоми істотно позначається на ефективності терапії. Можна дзвонити хворому, відвідувати його або поставити сигнал з нагадуванням про прийом препарату;
–         стежити за регулярним відвідуванням лікаря-офтальмолога. Це може бути важко, оскільки багато людей похилого віку не бажають ходити по лікарях. Але регулярний огляд і перевірка зору важливі для правильного лікування;
–         підтримати хворого в разі операції, особливо при післяопераційному догляді.

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *