14 листопада 2017 року – Всесвітній день боротьби з діабетом

Діабет – підступна хвороба, яка скорочує тривалість життя та погіршує його якість. Наслідки цього захворювання можуть бути дуже серйозними – слабкий зір аж до сліпоти, ампутація кінцівок, інсульт або ниркова недостатність. Багато з цих супутніх станів відбуваються безболісно і поступово. За даними ВООЗ, за останні 35 років кількість людей захворівших на діабет збільшилась майже в чотири рази і складає на сьогоднішній день більше 420 мільйонів.

Діабет – це серйозне хронічне захворювання, яке розвивається, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну (це гормон, що регулює вміст цукру в крові), або коли організм не може ефективно використовувати вироблений ним інсулін та є однією з основних причин сліпоти, ниркової недостатності, інфарктів, інсультів та ампутацій нижніх кінцівок. Цукровий діабет може виникнути в будь-якому віці, це захворювання характеризується стійким підвищенням в крові рівня глюкози.

Розрізняють інсулінозалежний цукровий діабет (першого типу), інсулінонезалежний цукровий діабет (другого типу), на частку якого припадає 85% всіх випадків захворюваності і який в значній мірі є результатом зайвої ваги і фізичної інертності та гестаційний діабет – тимчасове порушення при вагітності в зв’язку зі зниженою чутливістю клітин до власного інсуліну. Раніше діабет ІІ типу спостерігався практично тільки серед дорослих людей, але тепер він вражає і дітей.

В основі розвитку цукрового діабету І типу лежить генетична схильність по рецесивному шляху. До того ж, часто цей процес – аутоімунний (імунна система пошкоджує β-клітини, в результаті чого вони втрачають здатність виробляти інсулін). Цукровий діабет ІІ типу також передається у спадок, але вже за домінантним шляхом. При цьому вироблення інсуліну не припиняється, але різко знижується, або ж організм втрачає можливість розпізнавати його. Для профілактики діабету ІІ типу ефективні такі прості заходи, як ведення здорового способу життя, регулярна фізична активність, здорове харчування, відмова від куріння та контроль артеріального тиску і вмісту ліпідів. Ведення такого способу життя має найважливіше значення для попередження діабету ІІ типу, так само як і багатьох інших хронічних захворювань. Окрім спадковості однією з найголовніших причин розвитку діабету ІІ типу є ожиріння, оскільки жирова тканина є місцем утворення фактора, який пригнічує синтез інсуліну. До інших причин, які можуть призвести до розвитку діабету відносяться атеросклероз, артеріальна гіпертензія та інші судинні захворювання, відсутність фізичної активності, хронічні стреси, захворювання підшлункової залози та деякі вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит).

Яка б не була причина виникнення діабету, наслідок один: організм не може в повній мірі використовувати глюкозу (цукор), що надходить з їжею і запасати її надлишок в печінці та м’язах. Невикористана глюкоза в надмірній кількості циркулює в крові (частково виводиться з сечею), що несприятливо впливає на всі органи і тканини. Так як надходження глюкози в клітини недостатнє, як джерело енергії починають використовуватися жири, в результаті чого в підвищеній кількості утворюються токсичні для організму і особливо для головного мозку речовини  (кетонові тіла), порушується жировий, білковий та мінеральний обмін. Як правило, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний) розвивається швидко, іноді раптово. Інсулінонезалежний діабет ІІ типу розвивається поступово і відрізняється помірною вираженістю симптомів.

У хворих на сахарний діабет спостерігаються такі симптоми, як спрага (хворі можуть випивати 3-5 л і більше рідини на добу), прискорене сечовипускання, сухість в роті, загальна і м’язова слабкість, підвищений апетит, свербіж шкіри, сонливість. Цукровий діабет І типу іноді проявляється різким погіршенням стану з вираженою слабкістю, болями в животі, блювотою, запахом ацетону з рота. Це обумовлено накопиченням в крові токсичних кетонових тіл (кетоацидоз). Якщо швидко не усунути цей стан, хворий може знепритомніти (діабетична кома)  та померти. Коматозний стан може також наступити при передозуванні інсуліну і різкому зниженні рівня глюкози у крові  (гіпоглікемічна кома).

Без лікування і ретельного контролю рівня цукру в крові, цукровий діабет несе важкі ускладнення:
• серцево-судинні захворювання (атеросклероз судин, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда);
• атеросклероз периферичних артерій, в тому числі артерій нижніх кінцівок;
• мікроангіопатія (ураження дрібних судин) нижніх кінцівок;
• діабетична ретинопатія (зниження зору);• нейропатія (зниження чутливості, сухість та лущення шкірних покривів, болі і судоми в кінцівках);
• діабетична стопа – захворювання стоп (виразки, гнійно-некротичні процеси) на фоні ураження периферичних нервів, судин, шкіри, м’яких тканин;
• різні інфекційні ускладнення (часті гнійничкові ураження шкіри, грибки нігтів і т.д.);
• коми (діабетична, гиперосмолярна, гіпоглікемічна).

Хворі на цукровий діабет обов’язково повинні перебувати на обліку у лікаря-ендокринолога, використовувати спеціальну дієту (прийом їжі невеликими порціями 4-5 разів на день,  виключенням з раціону цукру, алкогольних напоїв, сиропів, тістечок, печива, солодких фруктів); приймати таблетки, що сприяють зниженню рівня цукру в крові або інсулін (інсулінотерапія) . Також, хворим на цукровий діабет, корисні фізичні вправи. Лікувальну роль робить і зниження ваги у пацієнтів з ожирінням.

Лікування цукрового діабету проводиться довічно.
Самоконтроль і точне виконання рекомендацій лікаря дозволяють уникнути або значно сповільнити розвиток ускладнень захворювання.

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *