31 травня – Всесвітній день без тютюну

День боротьби з тютюнопалінням був встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – добитися, щоб у 21 столітті проблема паління тютюну зникла.  У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на боротьбу з цим явищем.
За статистичними даними, Україна займає одне з перших місць в Європі за кількістю курців. Кожен другий дорослий українець курить. В цілому в країні 15,5 млн курців, і з кожним роком кількість викурених сигарет зростає.

у 2017 році Всесвітній день без тютюну проходитиме під гаслом «Тютюн – загроза для розвитку»

ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ШКОДУ КУРІННЯ
1.     Під впливом нікотину збільшується швидкість зношування судин мозку, до нього надходить менше крові. Це викликає часті головні болі, втому, погіршення пам’яті, зниження рівня працездатності.
2.     Нікотин викликає розвиток ендартеріїту, який виражається болем в нижніх кінцівках, сильними судомами, кульгавістю. Якщо при появі таких симптомів негайно не кинути палити, є ризик омертвіння ніг. Буде потрібно термінове хірургічне втручання та, ймовірно, ампутація.
3.     Куріння життєво протипоказане гіпертонікам і хворим стенокардією, так як сприяє стрибкам артеріального тиску, збільшенню числа скорочень серцевого м’яза, що призводить до його раннього старіння.
4.     Нестримний кашель – характерна ознака людини, яка палить. Його дихальні шляхи роздратовані нікотином. Це тягне запалення гортані і носоглотки. Виникають неприємні, дряпаючи відчуття в горлі через зниження еластичності зв’язок. Грубіє голос. Особливо це помітно у жінок.
5.     При зростанні курильного стажу з’являються нові проблеми зі здоров’ям. Бронхіт  переходить в хронічний,  розтягуються стінки особливих бульбашок – альвеол, які знаходяться в легенях, починається запалення.
6.     Імовірність розвитку в органах дихання ракових пухлин у курців збільшена в декілька разів.
7.     Шкідливі хімічні речовини, що знаходяться в тютюновому димі, ускладнюють вентиляцію легенів і стають однією з причин розвитку туберкульозу.
8.     Куріння значно зменшує тривалість життя. Кожна викурена сигарета скорочує передбачувану тривалість життя людини на 11 хвилин.
9.     Тютюн і тютюновий дим містять більше 4000 хімічних сполук, деякі з яких є канцерогенними, тобто здатними пошкодити генетичний матеріал клітини і викликати зростання ракової пухлини.
10.      Люди, які палять захворюють інфарктом міокарда в 2-8 разів частіше, ніж некурящі. При цьому курці в 3-4 рази частіше раптово гинуть від ішемічної хвороби серця на фоні начебто нормального самопочуття.
11.      Тютюновий дим сильно впливає на плід – куріння (в тому числі пасивне) може стати причиною передчасних пологів і викидня, загибелі плоду, народження дитини з низькою масою тіла. Діти батьків, які палять більше схильні до синдрому раптової дитячої смерті, захворювань органів дихання та інших проблем зі здоров’ям і розвитком.
12.      Майже половина всіх дітей в світі – пасивні курці, що істотно збільшує ризик розвитку астми. Тобто, кожна друга дитина може серйозно захворіти тільки тому, що поруч курять дорослі.
13.      Шкідлива звичка порушує обмін речовин, перистальтику кишечнику і роботу ферментних систем, провокуючи панкреатит, гастрит, гастродуоденіт, езофагіт тощо.
14.      В даний час тютюн щорічно вбиває близько чотирьох мільйонів чоловік у всьому світі, але ця цифра виросте до 10 мільйонів через тридцять років, якщо нинішні тенденції куріння збережуться.

НАСЛІДКИ ДИТЯЧОГО КУРІННЯ 
Організм дитини, перебуваючи в стадії постійного зростання, потребує сприятливих умов. Якщо в цей період почати курити, порушиться не тільки фізіологічна рівновага, але й розумова, що може відгукнутися в майбутньому. У людей, які перший раз взяли сигарету в підлітковому віці, збільшується ймовірність передчасної смерті.
У підлітків-курців:
–         знижуються здібності до запам’ятовування інформації і обчислення;
–         з’являються проблеми із зором – підвищення внутрішньоочного тиску, зміна сприйняття фарб, швидка стомлюваність очей;
–         спостерігаються помітні погіршення стану шкіри (прищі, почервоніння);-         зупиняється ріст і розвиток молочних залоз, порушується розвиток репродуктивної системи;
–         спостерігається постійна спрага, підвищена пітливість через перебої в роботі щитовидної залози;
–         спостерігається дратівливий стан, головні болі, швидка втомлюваність;
–         при вдиханні сигаретного диму порушується обмін речовин,  що викликає брак вітамінів і мікроелементів, які починають погано засвоюватися з продуктів;
–         відбувається руйнування вітаміну С, що призводить до ослаблення імунітету, частих застуд та виникнення хронічних захворювань в ранньому віці;
–         куріння гальмує процес розвитку скелета і зростання дитини, в наслідок чого спостерігається деформація кісток та рахіт.

Наслідки куріння в дитячому віці плачевні – для молодої людини в рази збільшується шкода, що надається речовинами, які входять до складу сигаретного диму. Причому це стосується не тільки активного, але і пасивного куріння. Організм дитини настільки слабкий і беззахисний перед тютюновими отрутами, що наслідки навіть пасивного куріння можуть стати незворотними. Нікотин, чадний газ, отруйні смоли – страшні вороги дитячого здоров’я, що не дають тілу направити всі сили на зростання, розвиток і формування міцного імунітету, в таких умовах можна говорити лише про виживання. Вирости здоровим і сильним для дитини, яка курить або живе в родині курців, не представляється можливим.

Зараз у всесвітній мережі можна найти багато мультфільмів, які наочно демонструють дітям про шкоду паління.

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *