Що потрібно знати про туберкульоз?

24 березня 2017 року – Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

           24 березня 1993 року Всесвітньою організацією охорони здоров’я туберкульоз був оголошений національним лихом.

В Україні епідемія туберкульозу оголошена з 1995 року.
Біля однієї третини населення світу мають латентний туберкульоз. Це означає, що люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли цією хворобою і не можуть її передавати.
Ризик того, що люди, інфіковані туберкульозними бактеріями, протягом свого життя захворіють на туберкульоз, становить 10%. За рік людина, хвора на туберкульоз, може інфікувати до 10-15 інших людей, з якими вона має тісні контакти. Найбільш високому ризику розвитку активного туберкульозу піддаються люди, які страждають від інших порушень здоров’я, які ослаблюють імунну систему, наприклад у людей із захворюванням на ВІЛ-нфекцію/СНІД, ймовірність розвитку активної форми туберкульозу зростає в 20-30 разів. Вживання тютюну також значно підвищує ризик захворювання на туберкульоз і смерті від нього. Більше 20% випадків захворювання на туберкульоз у світі пов’язане з курінням.
В Україні основними методами діагностики туберкульозу є флюорографічне дослідження легень – у дорослих та метод туберкулінодіагностики( проба Манту) – у дітей. Також в цілях діагностики туберкульозу використовується проведення мікроскопії мазка мокротиння у осіб з підозрою на туберкульоз.
В Чернігівській області захворюваність на туберкульоз за 2016 рік складає 83,6 на 100 тис. населення, смертність від туберкульозу – 12,0 на 100 тис. населення. Захворюваність на туберкульоз серед неповнолітніх Чернігівської області за 2016 рік становить 10,0 на 100 населення. Слід зазначити, що захворюваність на вперше діагностований туберкульоз серед сільських жителів складає 82,7 на 100 тис. населення, а серед міських – 52,5 на 100 тис населення, що свідчить про гіршу інформованість сільського населення відносно загрози захворіти на туберкульоз.
Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей. Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу (без розпаду легеневої тканини та виділення паличок Коха). Якщо людина контактує з захворівшими на туберкульоз, обов’язковою умовою для неї є щорічне проходження флюорографічного дослідження(туберкулінової проби для дітей), для якомога раннього виявлення у випадку зараження, проведення дезінфекційної обробки у приміщенні та проведення профілактичного курсу лікування протитуберкульозними хіміопрепаратами протягом 3 місяців. Рання діагностика та своєчасне лікування є залогом повного одужання.

Що таке туберкульоз?
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке передається людині від хворої людини чи тварини, частіш за все повітряно-крапельним шляхом (при кашлі, розмові), та спричинене мікобактеріями туберкульозу (паличка Коха), які дуже стійкі в зовнішньому середовищі. В ґрунті, воді та деяких продуктах ( молоко, масло, сир) життєдіяльність мікобактерій лишається до року, в книжках – до 4-х місяців, у вуличному пилу – до 12 днів. Також вони стійкі до дії кислот, лугів, спирту. Інфекція може попасти до організму в наслідок порушення правил гігієни – наприклад немиті руки після контакту з поручнями у громадському транспорті, вживання немитих овочів та фруктів, погано термічно обробленого м яса,  некип’яченого молока.
Захворювання туберкульозом найчастіше розвивається при ослабленні захисних сил організму.

Що може знизити захисні сили вашого організму?
Якщо ви маєте частий контакт з мікобактеріями туберкульозу, часто спілкуєтесь з хворою на цю інфекцію людиною, Ваш організм піддається постійним атакам та в певний момент не зможе чинити опір інфекції.
Відомі також інші фактори, які сприяють розвитку мікобактерій в організмі:
–         душевне або фізичне перенапруження, стрес;
–         недостатнє або неповноцінне харчування;
–         зловживання алкоголем;
–         паління;
–         тривалий безконтрольний прийом гормонів та антибіотиків;
–         несприятливі житлово-побутові умови;
–         інші хвороби, які послаблюють організм (хронічні захворювання, діабет, хвороби органів дихання, виразкова хвороба, ВІЧ-інфекція та ін.).
Діти, підлітки, вагітні жінки та люди похилого віку більш схильні до інфекції.

Як вберегтися від захворювання?
Щоб не захворіти на туберкульоз, необхідно вести здоровий спосіб життя:
–         дотримуватися режиму праці та відпочинку;
–         регулярно займатися фізичними вправами або спортом;
–         частіше бувати на свіжому повітрі;
–         відмовитись від паління, наркотиків;
–         не зловживати алкоголем;
–         частіше провітрювати приміщення, де Ви знаходитесь;
–         обов’язково проводити вологе прибирання приміщення;
–         використовувати індивідуальний посуд та засоби гігієни;
–         обов’язково дотримуватися особистої гігієни (миття рук після повернення з вулиці, перед вживанням їжі тощо);
–         повноцінно харчуватися (достатня кількість білків, вітамінів та мінералів);
–         для міцного здоров’я потрібна здорова нервова система, тому важливо уникати стресів.

Як вберегти Вашу дитину від туберкульозу?
Для активної специфічної профілактики туберкульозу у дітей та підлітків призначена вакцинація БЦЖ. Вона стимулює вироблення не тільки специфічного протитуберкульозного імунітету, але і підсилює природну стійкість дитячого організму до інших інфекцій. Відмова від проведення щеплення від туберкульозу своїй дитині означає, що Ви лишаєте його права стати захищеним від цієї інфекції!
Для запобігання туберкульозу у дітей та підлітків необхідно:
–         відповідально ставитися батькам до свого здоров’я, цікавитися заздалегідь про здоров’я тих людей, які будуть жити тимчасово у вашій родині;
–         щорічно проходити флюорографічне обстеження, особливо якщо в сім’ї є дитина;
–         обов’язково звернутися до лікаря, якщо дитина мала контакт з хворою на туберкульоз людиною;
–         щорічне проходження туберкулінодіагностики ( проби Манту) та обов’язкове обстеження у лікаря-фтизіатра при встановленні інфікування дитини по пробі Манту;
–         формування здорового способу життя у Вашої дитини особистим батьківським прикладом.        

Які основні симптоми захворювання?
–         тривалий кашель (може бути з виділенням мокротиння або крові);
–         швидка стомлюваність, поява слабкості;
–         зниження або відсутність апетиту;
–         підвищене потовиділення, особливо вночі;
–         температура тіла 37,0-37,5 °С.
Якщо один з вищезазначених симптомів зберігається у Вас більше 3-х тижнів, обов’язково зверніться до лікаря-терапевта та пройдіть флюорографічне обстеження. Пам’ятайте: рання діагностика та своєчасне лікування – це залог повного одужання!     
Якщо у Вас або Вашої дитини виявили туберкульоз, не варто впадати у відчай. Пам’ятайте: туберкульоз виліковний!
Головні складові повного одужання від цієї інфекції – це своєчасне виявлення туберкульозу та дотримання всіх приписів лікуючого лікаря. Лікування туберкульозу проводять спеціальними протитуберкульозними препаратами за схемою, яку може назначити тільки лікар-фтизіатр ( звичайні антибіотики проти туберкульозу безсилі). Курс лікувальної терапії зазвичай складає 6-12 місяців.
Не забувайте щорічно проходити флюорографічне обстеження (для дорослих) та обстеження за допомогою туберкулінової проби (для дітей) для своєчасного виявлення захворювання. Туберкульоз, виявлений на початкових стадіях, повністю виліковний!

Опубліковано у Цікаво знати. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *